محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
آرشیو
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

مردي که کوه را از ميان برداشت کسي بود که شروع به برداشتن سنگ ريزه ها کردگذری بر تاریخچه تشكیل صندوق های تعاون روستایی

«تعاون» به عنوان یك نهضت اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در ایران از سال 1303 شمسی با تصویب نخستین قانون تجارت ، زمینه قانونمند شدن را یافت به گونه ای كه قانون تجارت را می توان سرآغاز «تعاون» رسمی در ایران دانست . تولید كنندگان بزرگ صنعت كشاورزی و دامداری، علاوه بر بانك كشاورزی و حدود 2000شعبه آن ، از خدمات سایر بانك های دولتی كه طبق قانون می باید 25 درصد از منابع خود را در بخش كشاورزی به مصرف برسانند ؛ بهره می گیرند...

به نام خدا
 
 
گذری بر تاریخچه تشكیل صندوق های تعاون روستایی
 
«تعاون» به عنوان یك نهضت اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در ایران از سال 1303 شمسی با تصویب نخستین قانون تجارت ، زمینه قانونمند شدن را یافت به گونه ای كه قانون تجارت را می توان سرآغاز «تعاون» رسمی در ایران دانست . تولید كنندگان بزرگ صنعت كشاورزی و دامداری، علاوه بر بانك كشاورزی و حدود 2000شعبه آن ، از خدمات سایر بانك های دولتی كه طبق قانون می باید 25 درصد از منابع خود را در بخش كشاورزی به مصرف برسانند ؛ بهره می گیرند. لیكن 23 میلیون روستایی و كشاورز خرده پا كه از ابتدای انقلاب تا كنون نقش خود را در پویایی كشور و حمایت از آرمان های مقدس نظام ایفا نموده اند، برای بهره مندی از كوچكترین خدمات بانكی ، علاوه بر ضرورت طی فاصله های ده ها كیلومتری ، خطرات حمل پول و ناراحتی های ناشی از تفاوت فرهنگ ، فرم پوشاك و ... باشهر را پذیرا باشند. خواست جامعه روستایی، داشتن یك بانك یا صندوق تعاونی با توان انجام كلیه خدمات بانكی بوده كه می تواند از هر تشكل مردم نهاد یا صندوق های تعاون روستایی سر برآورده و بر اساس قانون ،شكل بانك به خود بگیرد.
 
اندیشه تأسیس نهادهایی تحت عنوان «صندوق تعاون روستایی» در قصبات به مركزیت دهستان ، دهستان ها به مركزیت بخش ، بخش ها به مركزیت شهرستان ، شهرستان ها به مركزیت استان و بالمآل استان ها به مركزیت كشور ، بدواً در اواخر سال 1319 شمسی پدیدار گردید. پیش از آن كشاورزان و خرده مالكان نیز منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق بانك كشاورزی تأمین می نمودند اما مواجهه با مشكلات متعددی نظیر : عدم امكان معرفی وثیقه ملكی بلامانع ، تشریفات طولانی برای دریافت وام ، پراكندگی روستاها و بعد مسافت آن ها از مراكز بانكی و... ، مانع از آن بود كه این جامعه عظیم به سهولت بتوانند از منابع بانك ها بهره گیرند. از این رو در راستای رفع موانع مذكور با اقتباس از روش معمول در كشور فرانسه ، طرح ایجاد تدریجی صندوق های تعاون روستایی در مراكز مزبور شكل گرفت تا در صورت تصویب آن ، كشاورزان مقیم روستاها بتوانند بدون نیاز به وثیقه ملكی و صرفاً به اعتبار محصولات كشاورزی یا تضمین شخصی ، به منظور تأمین مصارف جاری خود با بهره ای اندك از صندوق های یادشده وام دریافت و در هنگام برداشت محصول بازپرداخت نمایند. لذا پس از طی مراحل قانونی و تصویب اساسنامه ، اولین صندوق تعاون روستایی در تاریخ 17/2/1320 در «دماوند» و صندوق بعدی در تاریخ 20/5/1320 در «نجف آباد» تشكیل شد و مقدمات تأسیس صندوق در «ساوه» نیز فراهم گردید كه به لحاظ اشغال كشور در شهریور 1320 و به تبع آن برهم خوردن نظام اقتصادی و مالی كشور ، برنامه تأسیس صندوق ها برای مدتی متوقف گردید. 
 
با پیدایش آرامش نسبی در اوضاع اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی كشور در سال 1325 ، سیل تقاضای كشاورزان برای اخذ وام به سوی بانك ها سرازیر گردید كه باتوجه به شرایط زمان و عدم توان دولت برای تأمین منابع مالی مورد نیاز ، به هیچ عنوان قابل اجابت نبود ، لذا وزارت كشاورزی وقت به منظور رفع این معضل طرح تشكیل «صندوق های تعاون روستایی» را در 17 ماده و 2تبصره با هدف كمك به كشاورزان و خرده مالكین در هر دهستان یا بخش در جلسه مورخ 11/3/1325 هیئت وزیران به تصویب رسانید كه از جمله اهداف مهم تصویبنامه مذكور ، دادن وام به روستائیان ، دفاع از دهقانان و حفظ منافع و حقوق آنان ، بیمه های اجتماعی در مقابل آفات طبیعی و نیز آفات عمومی دامی ، نباتی و غیره و مهم تر از همه تأسیس شركت های تعاونی روستایی جهت فروش و نگهداری محصولات كشاورزی و جلوگیری از سلف خری ، سلف فروشی و تعدیات واسطه ها در معامله ها و تهیه مایحتاج كشاورزان به قیمت مناسب بود.
با گذشت ایام و تغییر شرایط زمانی ، اهداف طرح رنگ فراموشی به خود گرفت ، لیكن در سال 1330 با اعلام آگهی ثبتی ، این صندوق در «رفسنجان» به نام «صندوق تعاون روستایی» تأسیس و در واقع احیا گردید. در سال 1386 بدلیل توسعه فعالیت و با اتكا به تبصره یك ماده یك قانون تنظیم بازار غیر متشكل پولی سال 1383 ، مركزیت صندوق از رفسنجان به كرمان انتقال یافت. این حركت مورد استقبال و تأیید كشاورزان قرار گرفت به نحوی كه افزایش سهم تعاونی ها در بازار پولی كشور از طریق فراهم نمودن تسهیلات لازم جهت انجام فعالیت های مالی و پولی و بانك های تعاونی به 15درصد ، در قانون برنامه پنجم توسعه كشور مورد تصویب واقع و موجب توسعه و تقویت صندوق های تعاون و واحدهای اعتباری روستایی شد و به موجب ماده 217 قانون مزبور مقرر شد در پایان برنامه تعداد شعب صندوق با افزایش 1605 واحد به 2905 واحد نائل آید. در سال 1388 با مساعدت سازمان مركزی تعاون روستایی ایران و گذر از مراحل بسیار و طی یك فرایند مشقت بار و توانفرسا ، در راستای احیای صندوق های تعاون روستایی ، تمهیدات لازم اتخاذ و تلاش های مقتضی معمول گردید و به دنبال آن ، مركزیت صندوق به تهران منتقل و اینك تحت عنوان «صندوق تعاون روستایی ایرانیان»،  در راستای گسترش شبكه صندوق با هدف یاری رسانی به روستاییان و كشاورزان و تأمین منابع مورد نیاز آنان ، فعالیت خود را افزوده  و  با این نگاه كه هر واحد اعتباری به یك شعبه صندوق تبدیل شود ؛ در مسیر تحقق عملی اهداف برنامه پنجم توسعه در این زمینه ، دست یاری به دولت یازدهم داده است.
 
شعبه شیراز
شعبه شیراز
 
 
شعبه تبریز
شعبه تبریز

  دیدگاه شما : [2] نظر   رای به مطلب :

تگ ها : صندوق تعاونروستاییتعاونیکشاورزیوامایرانیانصندوق ایرانیانوام ایرانیانصندوق تعاون ایرانیان


موضوع : ارائه خدمات بانکی -
تعداد بازدید : 2361 بار
ارسال شده در شنبه 30 فروردين 1393 - 12:40دسته بندی
نظر سنجی

   این سایت را چگونه ارزیابی می کنید ؟


       

  1. بسیار عالی
  2. عالی
  3. خوب
  4. متوسط
  5. ضعیف

        

لینکستان
تبلیغات
اوقات شرعی
آمار
افراد آنلاين : 1
امروز : 7
ديروز : 5
اين هفته : 20
اين ماه : 50
امسال : 1256
کل بازديد : 5763
کل مطالب : 2
تگهای مطالب
آب و هوا